Hakkımızda

Duygu Barlas’ın Cansın Tuncay ile yolları 2017 yılının bir Mart sabahı, Duygu’nun aklındaki projeyi hayata geçirmek isterken, önünden geçtiği bir kafenin girişinde durup, “İşte burası!” diyerek kapıdan içeri adım atması ile başladı. Duygu, kafenin sahibi oldugunu öğrendiği Cansın’a projenin taslağını anlattı. Cansın da projeyi geliştirmeye yönelik fikirler sundu, menüyü kafasında çizmeye basladı derken adları bir anda “Yeşil No 11” oluverdi.

Yeşil No 11’i hayata geçirirken asıl isteğimiz Türk Mutfağı’nda ana yemek gözü ile bakılmayan salataları ana öğün olarak sunup “yeşil” beslenmenin ulaşılabilir, lezzetli ve doyurucu bir hayat tarzı haline gelmesini sağlamaktı. İkimiz de mahalledeki çoğu pilates, yoga, fitness… Salonuna dönem dönem üye olduğumuzdan spor çıkısı yürüme mesafesinde hızlı ve hafif yenebilecek yerlerin eksikliğinin farkındaydık. Bu eksikliğin sadece bizim tarafımızdan degil Teşvikiye Mahallesi’nde oturan ve saglıklı beslenmeye çalışan bir sürü kişi tarafında hissedildiğinin de bilincindeydik.

Fakat ulaşmak istediğimiz kitle salata yemeye meraklı kişilerin yanı sıra salataya önyargılı yaklaşanlardı. Bu sebeple sağlıklı beslenmeyi cezbedici hale getirmek adına herkesin kendi damak tadını bulabileceği “kendi salatanı kendin tasarla” konseptini tercih ettik. Bir de “sadece salata” algısını kırmak için çok özel soslar tasarladık. Kısaca salata yemeyi hem doyurucu hem de keyifli bir hale getirmek istedik. Porsiyonlarımızı önce göze, sonra damağa hitap eder sekilde devasa boyutlarda tasarladık ama, tabakta bırakılmayacak şekilde lezzetli kıldık. Etlerimizi uzun süre buharda haşladık, gezen tavuklar tercih ettik. Taze meyvelerden “Smoothie Bowl”lar yaptık, hemde porsiyonları ara öğün gibi degil, ana öğün gibi tutarak…

Sonuç olarak Yeşil No 11’in menüsünü oluştururken, kendimizi mutlu edecek şeyleri seçtik, ürettik, denedik ve şimdi de büyük bir zevkle sizlere sunmaya çalışıyoruz. İki kişi olarak kurmuş olduğumuz  “Salad Bar” birinci yılını doldurmadan onlarca kişinin uğrak noktası oldu, katlanarak çoğalmak dileğiyle...

 

Yesil No 11

Basında Biz

1

TheMagger.com

"Sağlıklı, hafif ve özellikle glutensiz beslenmeyi tercih edenler için nefis bir alternatif olması yanında, fresh bir kahvaltı ya da pek hoşlanmadığımız tatlı krizlerimize sağlık sınırlarını zorlamadan dur diyebileceğimiz bir menüye sahip."

2

İstanbul Life

"Mekanın favorileri lezzetleri tavuklu veya etli salatalar, unsuz çikolatalı kek, kahvaltılıklarda granola. İçeceklerde ise detox juice’ların ve somoothies’lerin kendi müdavimleri var."

3

Gözde Atakoğlu, Blogger - Güzellik Yayında

"Dilerseniz kendi salatanızı da yapabileceğiniz bir salata barı olan Yeşil No:11’de, porsiyonlarınız açık mutfakta ve hijyenik şartlarla hazırlanıyor."

©2023 by Thyme. Proudly created by KU MGIS 410 Students